Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze

Koło Nr 158

        Grupa pracowników Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego postanowiła zawiązać przy przedsiębiorstwie, zakładowe koło PTTK. Głównym inicjatorem był kolega Mirosław Izdebski. 5 stycznia 1956 roku Koło zostało wpisane do rejestru Oddziału Stołecznego PTTK pod numerem 158.

        Naszą działalność rozpoczęliśmy od wzięcia udziału w imprezach turystyki kwalifikowanej organizowanych przez Oddział Stołeczny. W czasie tych imprez członkowie Koła zdobywali odznaki turystyki kwalifikowanej oraz niezbędne doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez. Działacze mogli podnosić swoje kwalifikacje uczęszczając na kursy organizatorów turystyki, przodowników turystyki kwalifikowanej i przewodników.
Szybko rosła liczba członków Koła. Po dziesięciu latach działalności należało do naszego Koła 306 osób, w tym 26 organizatorów turystyki, 14 przodowników turystyki kwalifikowanej oraz 9 przewodników terenowych i miejskich z uprawnieniami państwowymi.

Wycieczki

        Koło zajmuje się organizacją wycieczek turystycznych po Warszawie i Mazowszu, jego członkowie biorą udział w rajdach geodetów.

Prace społeczne

        Od początku działalności Koła, bardzo dobrze układała się nam współpraca najpierw z dyrekcją WPG, a potem po prywatyzacji z zarządem spółki. Przez 44 lata istnienia, Koło zorganizowało dziesiątki imprez dla pracowników przedsiębiorstwa. Przewędrowaliśmy w ten sposób prawie całą Polskę. Trudno znaleźć miejsce, którego nie odwiedziliśmy. Oprócz imprez turystycznych organizowaliśmy też imprezy techniczno-turystyczne dla służby geodezyjnej naszego kraju. Na imprezach takich gościli też koledzy geodeci z Bułgarii, Czechosłowacji, Jugosławii, Niemiec, Rumunii i Węgier. Organizowane przez nas imprezy były wspierane przez dyrekcję WPG, a obecnie przez Zarząd Spółki. To dzięki temu wsparciu możliwe było zorganizowanie 26 Rajdów Geodetów, Rajdu Warszawskich Górali, regat żeglarskich na Zalewie Zegrzyńskim, spływów kajakowych, marszy na orientację oraz wielu innych imprez.
        Chlubą naszego Koła PTTK nr 158 przy Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym S.A. jest nasza kronika. Prowadzona od momentu powstania jest nieocenionym źródłem wiedzy o historii Koła, jego członkach i działaczach. Strony kroniki dokumentują czas poświęcony turystyce i kulturze narodowej.         Działalność naszego Koła to nie tylko turystyka i rekreacja. To także wiele inicjatyw podjętych dla ratowania naszego dziedzictwa kulturowego. Razem z przedsiębiorstwem wykonujemy w tym czasie w czynie społecznym wiele prac geodezyjnych. To właśnie wówczas wykonana została inwentaryzacja fotogrametryczna elewacji zabytkowych budynków Zamościa, zinwentaryzowaliśmy również między innymi zabytkowe szałasy na Podhalu. Przygotowaliśmy również inwentaryzację fotogrametryczną odnalezionej karocy Jana III Sobieskiego. Wykonaliśmy też mapę do projektu pod budowę kościoła św. Dominika w Warszawie.
        Nasza wspólna działalność nie ogranicza się do terenu Polski. Wspólnie z przedsiębiorstwem w 1979 r. organizujemy wyprawę naukowo-badawczą w Andy - Departament Lima. Tam wykonujemy mapę sytuacyjno-wysokościową oraz inwentaryzację stanowisk archeologicznych w ADAMARCA, położonych na wysokości 3500 m n.p.m.
        To nie koniec pracy członków Koła na rzecz kultury narodowej. Członkowie naszego Koła wspierali zbiórkę pieniędzy na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Mamy też udział w budowie Pomnika Powstania Warszawskiego. Oprócz zbiórki pieniędzy na ten cel, zaofiarowaliśmy darmową obsługę geodezyjną. W pracach Komitetu Budowy Pomnika brał czynny udział jeden z członków naszego Koła i jednocześnie Honorowy Członek PTTK.
        Jednym z bardziej spektakularnych efektów naszej działalności był fakt udziału w trudnej akcji odszukania broni zakopanej przez generała Grota Roweckiego. Dzięki umiejętności i fachowej pracy geodezyjnej naszych członków PTTK odnaleźliśmy w obecności córki i brata generała poszukiwane miejsce i ukrytą broń.
        Nasze Koło wykonało również liczne prace społeczne na rzecz Kościoła Katolickiego. W czynie społecznym obsługujemy budowę kościoła w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach oraz drugiego na Chomiczówce w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
        W roku 1995 bierzemy udział w ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy, za które wybudowano na Groni w Beskidzie Żywieckim, niedaleko od Wadowic, pierwszą kapliczkę PTTK.
Szczególnie ważnym momentem w historii naszego Koła było otrzymanie od Ojca Świętego Jana Pawła II – Honorowego Członka PTTK - podziękowań za przekazany przez nas medal 25-lecia Koła. Drugi raz przeżyliśmy podobne wzruszenie wręczając taki sam medal kardynałowi Józefowi Glempowi, kiedy przypomniał sobie, że podobny medal widział w Muzeum Watykańskim.
        Przez 44 lata działalności nasze Koło zostało uhonorowane wieloma odznaczeniami i nagrodami, spośród których należy wspomnieć o Odznace Zasłużony dla Oddziału Stołecznego PTTK i Złotej Odznace PTTK. Oprócz tego nasi członkowie zostali uhonorowani licznymi odznakami PTTK, resortowymi oraz państwowymi.
        Wraz ze zmniejszeniem zatrudnienia w przedsiębiorstwie, zmalała liczba członków Koła, mimo to pozostała w nim duża grupa sympatyków stale uczestniczących w naszych rokrocznie organizowanych imprezach turystycznych. Od zarządu WPG S.A. otrzymaliśmy pomieszczenia, gdzie prowadzimy wypożyczalnię sprzętu turystycznego, bibliotekę oraz eksponujemy liczne nagrody i puchary będące swoistym dorobkiem naszej przeszło 40-letniej działalności.

Tadeusz Martusewicz

Szef Koła:
Sebastian Skolimowski

Strona główna Firma Kontakt Geodezja, Geomatyka, Kartografia ...
Inna działalność Referencje Sponsoring Aktualności

Copyright © 2004 WPG S. A. Wszelkie prawa zastrzeżone.