Ze słownika pojęć Leksykon Geomatyczny autorstwa prof. Jerzego Gaździckiego:
SYSTEM INFORMACJI O TERENIE (land information system - LIS) to system informacji przestrzennej dotyczący danych o terenie. Według definicji Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG), stosowanej już w latach osiemdziesiątych minionego stulecia, system informacji o terenie jest środkiem do podejmowania decyzji o charakterze prawnym, administracyjnym i gospodarczym oraz pomocą w planowaniu i rozwoju; składa się on z bazy danych o terenie utworzonej dla określonego obszaru oraz metod i technik systematycznego pozyskiwania, aktualizowania i udostępniania danych, a jego podstawą jest jednolity sposób identyfikacji przestrzennej, służący również do łączenia danych systemu z danymi innych systemów. W Polsce przyjęto zasady tworzenia krajowego systemu informacji o terenie.
SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ (spatial information system) to 1) system pozyskiwania, gromadzenia, weryfikowania, integrowania, analizowania, transferowania i udostępniania -> danych przestrzennych, w szerokim rozumieniu obejmuje on metody, środki techniczne, w tym sprzęt i oprogramowanie, bazę danych przestrzennych, organizację, zasoby finansowe oraz ludzi zainteresowanych jego funkcjonowaniem, 2) oprogramowanie o funkcjach odpowiadających definicji (l), produkowane i oferowane przez wyspecjalizowane firmy, np. ESRJ i Intergraph.
SYSTEM GEOINFORMACYJNY (geoinformation system) to system informacji przestrzennej dotyczący danych geoprzestrzennych.
SYSTEM INFORMACJI GEOGRAFICZNEJ (geographical information system - GIS) to system informacji przestrzennej dotyczący danych geograficznych: termin ten w liczbie mnogiej systemy informacji geograficznej stosowany jest również jako nazwa dziedziny zajmującej się geoinformacją oraz metodami i technikami GIS.
W swojej ofercie tematycznej WPG S.A. oferuje tworzenie:
- Systemów Informacji Przestrzennej,
- Systemów Informacji o Terenie,
- Systemów Informacji Geograficznej.
Specjalizuje sie w:
- w pozyskiwaniu, weryfikowaniu, integrowaniu danych geoprzestrzennych i geograficznych,
- sposobach ich aktualizacji,
- wykonywaniu analiz danych geoprzestrzennych i geograficznych,
- konsultingu w zakresie wdrażania systemów, platform sprzętowych obsługujących te systemy i środowisk programowych,
- w szkoleniach związanych z wdrożeniem kompleksowym systemów w jednostkach administracji państwowej i samorządowej.
|