mapy topograficzne dla wojska

       Z uwagi na charakter opracowania i jego nowatorstwo należy wyjaśnić, co to jest VMap Level 2.
(Na podstawie informacji Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji "Mapy wektorowe w standardzie NATO" - mjr dr Piotr Przybyliński) czytamy: (...) Przystąpienie Polski do NATO wprowadziło i narzuciło nowe wymagania jakościowe w wielu obszarach funkcjonowania Sił Zbrojnych RP - w tym zabezpieczenia geograficznego polegającego na posiadaniu standardowych map w wyznaczonym zakresie odpowiedzialności obszarze.

Standaryzacja objęła między innymi opracowania cyfrowe, niezbędne do automatyzacji dowodzenia i eksploatacji nowoczesnych systemów uzbrojenia. W związku z tym ujednolicono układy odniesień przestrzennych, zawartość informacyjna, modele i formaty wymiany danych oraz ich organizacja na nośnikach dystrybucyjnych. W wyniku przyjętych założeń rozpoczęto opracowywanie cyfrowych map wektorowych (ang. Vector Smart Map) powszechnie określanych skrótem VMap. Produkt ten wykonany jest na trzech poziomach szczegółowości, jest modelem powierzchni Ziemi, na który składają się: geometria, topologia i atrybuty jakościowo-ilościowe realnych i abstrakcyjnych obiektów geograficznych.

Modele wzorcowe VMap mają swoje podstawy w standardzie wymiany cyfrowej informacji geograficznej - "DIGITAL GEOGRAPHIC INFORMATION EXCHANGE STANDARD" - określonych w skrócie DIGEST.

Produkty VMap są dystrybuowane w formacie VPF, reprezentującym georelacyjny model danych przestrzennych.

       W stosunku do dotychczasowych, tradycyjnych modeli produkowanych map, Vmap level 2 jest najbardziej złożony, gdyż integruje: geometrię, topologię i atrybuty w jednorodnej relacyjnej strukturze danych.

Dane zapisane w formacie VPF stanowią jednocześnie użytkową bazę danych, której funkcjonalność jest wystarczająca w operacji wyszukiwania, klasyfikacji i analiz danych. Eliminuje to konieczność angażowania systemu zarządzania relacyjną bazą danych, zwiększając prostotę i niezawodność systemu użytkowego.

       Mapy wektorowe VMap wykonywane są w odwzorowaniu geograficznym, opartym na układzie odniesienia poziomego o modelu elipsoidy WGS-84. Jest to odwzorowanie bez strefowe, pozwalające przedstawić na płaszczyźnie duże obszary powierzchni Ziemi. Jest ono typowe dla pozostałych standardowych cyfrowych produktów geograficznych, np: numerycznych modeli terenu, danych obrazowych i opracowań rastrowych, co zapewnia ich przestrzenną integrację.

       Produkt VMap Level O, pokrywający cały glob ziemski, został wytworzony przez amerykańską National Imagery and Mapping Agency. Jest on dostępny dla wszystkich członków NATO w skali 1 : 1 000 000.

       Służba Topograficzna Wojska Polskiego przetwarza aktualnie do formatu VPF dane VMap Level 1, pokrywające obszar Rzeczypospolitej. Staną się one komponentem bazy danych o zasięgu ogólnoświatowym (baza ta jest tworzona na użytek Sojuszu) w skali 1 : 250 000.

       Nowym zadaniem dla Służby Topograficznej WP jest program tworzenia VMap Level 2 na obszar kraju. Ponieważ w ramach NATO nie podjęto wspólnego programu opracowani map wektorowych na tym poziomie szczegółowości. VMap Level 2 produkowana jest w ramach tzw. inicjatyw narodowych. (565 arkuszy). VMap Level 2 jest cyfrowym odpowiednikiem mapy topograficznej w skali 1:50 000. Warto zauważyć że wszystkie mapy obejmujące obszar RP, w tym:

  • 565 arkuszy map w skali 1 : 50 000
  • 160 arkuszy map w skali 1 : 100 000
  • 30 arkuszy map w skali 1 : 250 000
  • 6 arkuszy map w skali 1 : 500 000
  • 1 arkusz mapy w skali 1 : 1 000 000 mieszczą się na 3 CD-ROM

       Ogólny schemat ideowy VMap Level 2 prezentuje rysunek:

       Obligatoryjnym komponentem schematu bazy danych jest ta jego część, która całkowicie pokrywa zakres informacyjny VMap Level 2.

Z uwagi na pewne redukcje w zakresie zawartości bazy danych w prezentowanym modelu utracony został status standardu. Niezbędne natomiast okazało się zdefiniowanie elementów dodatkowych, rozszerzeń, pozwalających na wydanie mapy topograficznej.

Obok podstawowego zakresu informacji baza danych zasilana jest z dodatkowych materiałów uzupełniających, jak np.:

  • bazy danych o liniach kolejowych
  • bazy danych o liniach energetycznych
  • bazy danych o mostach
  • bazy informacji o jeziorach polskich
  • itp.

Do budowy bazy danych wykorzystywane są dane technologiczne numerycznego modelu terenu, które umożliwiają skonstruowanie standardowego produktu DTED2. Wykorzystywane są tutaj warstwice wektorowe, które po korekcie geometrii i wsadowym załadowaniu wartości wysokości do atrybutu mogą być włączone do bazy danych.

Strukturę danych VMap Level 2 można przedstawić w postaci zbioru warstw geometrycznych, sprzężonych z atrybutami (patrz rysunek).

Standardowe warstwy VMap Level 2 zostały rozszerzone o dodatkowe obiekty. Spełnienie wymogów procesu przygotowania zawartości bazy danych obiektowych do druku, wymagało zdefiniowania tzw. warstwy kartograficznej. Zawiera ona wszystkie graficzne elementy tekstowe, siatki kartograficzne, opisy pozaramkowe i pozostałe elementy technologiczne wymagane w procesie wydawniczym.

       Zakłada się, iż w efekcie realizacji programu pokrycia Polski VMap Level 2 powstanie geoprzestrzenna baza danych o dużej zawartości informacyjnej...

Jak się ogólnie uważa, produkt ten może stworzyć ofertę dla użytkownika cywilnego i ustanowić filar narodowego systemu informacji geograficznej (SIP krajowy).

       Model ten, jak również powyższa filozofia legły u podstaw tworzonego GIS-u dla Mazowsza. Pozostaje ona jednak nadal jedną z alternatywnych inicjatyw tworzonej dla całego kraju Topograficznej Bazy Danych.

        Jacek Uchański - "Praktyczne doświadczenia WPG S. A. w tworzeniu SIP"

        WPG S.A. aktywnie uczestniczy w procesie wytwarzania WMap2 od kilku lat w ramach oficjalnych preferowanych założeń Zarządu geografii Wojskowej na ten produkt.

Strona główna Firma Kontakt Geodezja, Geomatyka, Kartografia ...
Inna działalność Referencje Sponsoring Aktualności

Copyright © 2004 WPG S. A. Wszelkie prawa zastrzeżone.